W obecnych czasach narzędzia pneumatyczne są coraz bardziej popularne zarówno wśród profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Pomimo tego należy znać zasady funkcjonowania tych narzędzi oraz bezpiecznie ich używać. Narzędzia pneumatyczne są zazwyczaj wykorzystywane podczas drobnych napraw w domu.
Zasady bezpieczeństwa używania pistoletów pneumatycznych do kleju
Warto podkreślić, że zawsze przed użyciem pistoletu na klej należy sprawdzić, czy nie jest uszkodzony lub popsuty. Ponadto poza pistoletem trzeba także zweryfikować, czy kabel posiada oznaki zniszczenia. Oczywiście, jeżeli pistolet był wcześniej zużyty, wskazane jest, aby odłączyć go od prądu i oczyścić go z zeschniętego kleju. W momencie, gdy pistolet na klej jest już właściwie przygotowany, można włożyć sztyft. Na rynku jest wiele rodzaju klejów takich jak klej wielofunkcyjny, kolorowy czy też przeznaczony do drewna. Poza tym każdy pistolet wymaga ustawienia innej temperatury. Otóż kolorowe sztyfty kleju do działania potrzebują dużo niższej temperatury niż kleje naturalne. Jeśli klient chciałby wiedzieć, jaka jest odpowiednia temperatura do danego kleju, musi zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu. Na ogół klej nagrzewa się w ciągu pięciu minut. W celu zachowania bezpieczeństwa konsument powinien założyć rękawice ochronne. Naturalnie nie każdy z nas jest świadomy, jak bezpiecznie używać ręcznych pistolety pneumatyczne (zobacz: https://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-pneumatyczne). Najpierw klej wypróbowany jest na roboczym materiale w celu sprawdzenia, czy jest gotowy do użycia. Kiedy zamieni się klej w ciecz i wypłynie po wciśnięciu spustu, oznacza, że można zacząć go eksploatować. Jednak trzeba pamiętać, że dyszę od pistoletu trzymać w bezpiecznej odległości od wszystkich innych tworzyw, wtedy gdy staje się ona bardzo gorąca. W przeciwnym razie mogą powstać ślady wypalania na materiale. Kluczową kwestią w trakcie wykorzystywania pistoletów pneumatycznych jest zabezpieczenie powierzchni roboczej za pomocą maty do cięcia bądź podkładki. W ten sposób powierzchnia jest ochroniona przed zabrudzeniami oraz łatwiej jest usunąć z niej stwardniały klej. Co więcej, ważne jest również zastosowanie podstawki pod pistolet, w sytuacji, gdy przestajesz go stosować. Nie ulega wątpliwości, że nie można położyć pistoletu bokiem na bladzie czy też materiale. Takie postępowanie może spowodować wypłynięcie kleju alboż przypalenie przez nagrzaną dyszę narzędzi.
Jak zachować bezpieczeństwo, gdy używany jest klej na pistolet?
Przed nakładaniem kleju konieczne jest mocne jego rozgrzanie, aż do temperatury 160˚C. Wobec tego w żadnym wypadku nie wolno dotknąć rozgrzanego kleju, ponieważ może to doprowadzić do poważnych oparzeń. Tak więc w momencie użycia pistoletu do kleju zakładajmy odzież ochronną oraz zachowujmy zawsze bezpieczną odległość. Niezależnie od tego, czy sklejasz drewno, czy tworzysz nowe pomysły, ręczne pistolety pneumatyczne znalazł wiele zastosowań przy małych napraw domowych.