Klejenie na gorąco jest coraz bardziej rozpowszechnioną formą łączenia różnych powierzchni ze sobą. Znajduje duże zastosowanie w przemyśle jak również w pracach domowych. Klejenie jest alternatywa do gwoździ czy śrub, jednak problem powstaje jak chcemy rozłączyć elementy lub usunąć nadmiary kleju.
Co teraz?
Usuwanie kleju nie łatwą czynnością. Twarda, zeschnięta powierzchnia nie łatwo odchodzi o przyklejonych elementów. Zeskrobywanie kleju jest uciążliwe i nie zawsze da się usunąć całkowicie. Jednym ze znanych sposobów na usuwanie kleju, a tym samym rozmontowywanie sklejonych elementów jest powtórne nagrzewanie sklejonych powierzchni. Klej na gorąco osiągają płynność w temperaturze około 200˚C. Przy pomocy nagrzewnicy lub w warunkach domowych suszarki do włosów możemy w odpowiedniej odległości ogrzewacz sklejone powierzchnie i czekać, aż klej osiągnie płynność, wtedy delikatnie rozpoczynamy demontaż elementów. Spływający klej najlepiej ściągać przy pomocy kawałka drewienka, w końcu jest rozgrzany.
Środki alternatywne
Usuwanie nadmiaru kleju jest uciążliwe. Dlatego od niedawna można na rynku znaleźć preparatu do usuwania kleju na gorąco. Jednak jego używanie nie jest oczywiste. Preparat jest w aerozolu jednak same spryskanie nadmiaru kleju nie pomoże. Aby dokładnie usunąć klej z elementu, w pierwszej kolejności musimy przymocować do niego drobny element przy pomocy, którego będziemy wstanie ciągnąć. Może to być rzecz nie potrzebna, jakiś rodzaj grzybka z tworzywa. Następnie używamy aerozolu próbując celować między element, a klej. Czekamy 2-3 minut następnie powoli ciągniemy za grzybek adapter. Jeżeli w warunkach domowych korzystamy z klejów na gorąco, a wkłady nie należą do najdroższych, to możemy spodziewać się że jest to klej silikonowy. W tedy usuwanie nadmiaru kleju lub demontaż sklejonych elementów możemy w łatwy sposób przeprowadzić w domu. Pierwszym sposobem jest już wspomniana próba rozgrzania. Drugim zwilżenie powierzchni sklejonej octem spirytusowym. Proces zwilżania należy powtórzyć kilkukrotnie, a następnie delikatnie próbować rozmontowywać złączone elementy. Jest to proces dość brudny, a pozostałość kleju można usunąć mechanicznie lub dalej zwilżać octem i usuwać przy pomocy szmatki. Jak widać usuwanie klejów na gorąco nie należy do łatwych. Do tej pory jest mało środków wspomagających tę czynność, ale ostatecznie chodzi mam o łączenie elementów, a nie ich demontaż.
Comments are disabled.