Urlop tacierzyński umożliwia ojcom spędzenie cennego czasu z nowo narodzonym dzieckiem i zaangażowanie się w proces opieki oraz wychowania. Na początku drugiego kwartału 2023 roku wprowadzono istotne zmiany, dotyczące urlopów rodzicielskich. Sprawdź, jakie możliwości otrzymali prawni opiekunowie dzieci od 26 kwietnia.
Czym jest urlop tacierzyński?
Urlopem tacierzyńskim nazywany jest przejmowany przez mężczyznę urlop macierzyński. Może z niego skorzystać ojciec lub ojciec adopcyjny zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzący działalność gospodarczą, który posiada ubezpieczenie chorobowe. Aby ojciec mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, matka musi zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego.
Urlop tacierzyński – ile trwa?
Długość urlopu tacierzyńskiego zależna jest w głównej mierze od długości trwania wykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego. Może więc wynieść:
- 6 tygodni – jeśli na świat przyszło jedno dziecko,
- 17 tygodni – jeśli na świat przyszło jednocześnie dwoje dzieci,
- 19 tygodni – jeśli na świat przyszło jednocześnie troje dzieci,
- 21 tygodni – jeśli na świat przyszło jednocześnie czworo dzieci,
- 23 tygodnie – jeśli na świat przyszło jednocześnie pięcioro lub więcej dzieci.
Należy jednak pamiętać, że ojciec może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego dopiero po 14. tygodniach trwania urlopu macierzyńskiego (jeśli na świat przyszło jedno dziecko).
Każdy pracownik, który w wyznaczonym terminie złożył wniosek o urlop tacierzyński od 26 kwietnia 2023 r., ma prawo skorzystać z przysługujących mu dni wolnych od pracy z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego rodzaju urlopu. Jeśli jednak zatrudniony nie złoży wniosku w odpowiednim terminie (w przypadku urlopu ojcowskiego – minimum 14 dni przed jego rozpoczęciem), prawdopodobnie tego urlopu nie otrzyma.
Urlop tacierzyński a wysokość zasiłku
Wysokość zasiłku należnego pracownikowi zależna jest od terminu złożenia wniosku o urlop tacierzyński oraz rodzicielski. Wynosi ona:
- 100% podstawy pełnego wymiaru za 6 tygodni urlopu rodzicielskiego
- 60% podstawy pełnego wymiaru za 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Jeśli osoba zatrudniona złoży wniosek o urlop tacierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze w ciągu 21 dni po porodzie, otrzyma świadczenie w wysokości 80% wymiaru za urlop macierzyński i rodzicielski.
Jak ubiegać się o urlop tacierzyński?
Aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego mężczyzna ma obowiązek złożyć odpowiedni wniosek wraz z innymi dokumentami, czyli:
- oświadczeniem pracownika o dacie rozpoczęcia planowanego urlopu tacierzyńskiego
- kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka,
- oświadczenie matki dziecka o chęci rezygnacji z urlopu macierzyńskiego.
Teta AIR od Unit4 gwarancją najwyższej jakości usług
Opieka nad zatrudnionymi w dziale HR wymaga dokładności i skrupulatności w działaniu, dlatego ogromnym udogodnieniem w sprawowaniu pieczy m.in. nad czasem pracy i urlopami pracowników, jest profesjonalny system HR Teta AIR. Dobór odpowiedniego oprogramowania gwarantuje zachowanie najwyższej jakość usług w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat rozwiązania Teta AIR? Skontaktuj się z Unit4, przedsiębiorstwem, które od wielu lat dostarcza na rynek funkcjonalne rozwiązania cyfrowe.