Logistyka występuje we wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego kraju, gdyż wszędzie trzeba dbać o właściwy transport towarów. Logistycy są potrzebni w przedsiębiorstwach handlowych czy usługowych, a także w portach czy na lotniskach. Jeśli chcemy się przebranżowić i szybko znaleźć pracę, studia podyplomowe logistyka są dla nas.
Czym zajmuje się ta dziedzina? Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe logistyka
Logistyka i związane z nią działania zarządzają procesami przepływu różnych zasobów; w zależności od rodzaju działalności mogą to być pracownicy, towary, informacja, wyroby itd. W przedsiębiorstwie logistyk zajmuje się integracją procesów gospodarczych, które obejmują zaopatrzenie, produkcję i dystrybucję, a także na przekazywaniu dóbr między przedsiębiorstwami. Działaniami logistycznymi są również procesy planowania i kontrolowania oraz przepływ surowców, materiałów do produkcji i wyrobów gotowych.
Gdzie potrzebni są logistycy?
Absolwenci studiów podyplomowych logistyka znajdą pracę w przedsiębiorstwach logistycznych, firmach spedycyjnych oraz centrach dystrybucyjnych. Właściwie nie ma branży, w której nie zatrudnia się specjalistów z tej dziedziny, a najczęściej są to całe działy. Jeśli wiemy, gdzie będziemy pracować (np. w sytuacji, gdy na doszkalanie wysłał nas szef, który chce nas przenieść do działu logistyki) można zapisać się na specjalistyczne studia, np. skoncentrowane na organizacji transportu do wybranych regionów świata – w tej sytuacji po podyplomówce można zapisać się także na kurs doszkalający.
Czy warto iść na studia podyplomowe logistyka?
W każdym przedsiębiorstwie logistyk zajmuje ważną rolę, gdyż to właśnie on odpowiada za prawidłowe działanie wysyłek i cały proces dostarczania towarów. Musi więc być dobrze przygotowany, bo spoczywa na nim duża odpowiedzialność, a co za tym idzie, ma szanse na duże zarobki. Studia podyplomowe logistyka zazwyczaj obejmują dwa semestry, a dedykowane są osobom, które chcą się tym zająć zawodowo lub mają szansę na awans, a nie czują się wystarczająco przygotowane. Program kształcenia zazwyczaj dzieli się na siedem modułów tematycznych, obejmujących różne obszary logistyki. Pierwszym z nich są podstawy planowania i zarządzania logistycznego – na tym etapie nauczymy się prowadzić negocjacje, przeprowadzać analizę kosztów oraz poznamy obowiązujące przepisy prawne. Drugi moduł to zazwyczaj zapasy i magazynowanie – tu dowiemy się, jak zarządzać zapasam w firmie oraz jak i gdzie je gromadzić. Następny moduł dotyczy ekonomiki transportu oraz spedycji. W czasie studiów dowiemy się także, jak optymalizować zadania, tworzyć systemy logistyczne oraz prawidłowo prowadzić dokumentację.
Szeroka oferta studiów podyplomowych logistyka pozwala na wybranie szkoły, która spełnia nasze oczekiwania, a wiedzę przekazują najlepsi specjaliści.