Zapewne bez problemu rozróżnisz powierzchnię pokrytą lakierem od pomalowanej zwykłą farbą. Charakterystyczna powłoka tego preparatu dekoruje, ale również chroni przedmioty, przedłużając ich trwałość. Lakiery można nanosić na powierzchnię różnymi sposobami. Dowiedz się, jakie są rodzaje lakierowania!
Lakierowanie od A do Z
Lakiery to preparaty, które są znane w wielu branżach – stosują je zarówno fryzjerki, jak i lakiernicy samochodowi oraz ekipy remontowe specjalizujące się m.in. w lakierowaniu podłóg. Błyszczące powłoki ochronne odnajdziesz także na powierzchni mebli – zarówno tych, zdobiących wnętrza domów, jak i stolików ogrodowych. Zastosowanie lakierów jest więc bardzo szerokie, lecz cel ich użycia zwykle pozostaje ten sam. Jest nim ochrona plastikowych, drewnianych lub metalowych przedmiotów przed zarysowaniem, uderzeniem, zaplamieniem oraz niekorzystnym działaniem wody. Lakiery stosuje się również po to, by odnowić wygląd starych mebli lub nadać podłogom odrobinę blasku i świeżości. Ich lśniąca powłoka sprawia bowiem, że nawet zniszczone przedmioty zaczynają wyglądać jakby dopiero co wyszły spod ręki stolarza. Lakiery są tak powszechnie stosowane, że warto usystematyzować wiedzę na temat ich nakładania.
Rodzaje lakierowania w pigułce
Najczęściej wybierana jest jedna z trzech metod lakierowania: natryskowa, proszkowa lub na mokro. Czy wiesz, czym się od siebie różnią?
Lakierowanie natryskowe polega na nanoszeniu pod ciśnieniem preparatu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię za pomocą pistoletu natryskowego. Lakier jest rozprowadzany w postaci aerozolu, dzięki czemu możliwe jest szybkie i równomierne pokrycie sprayem całego przedmiotu. Doświadczony lakiernik utrzymuje pistolet przez cały czas pod optymalnym kątem, dzięki czemu udaje mu się uniknąć powstawania smug lub nierówności.
Inaczej wygląda proces nakładania preparatu metodą znaną jako lakierowanie proszkowe. Polega ono na pokryciu elementów (najczęściej metalowych) specjalnym proszkiem, a następnie jego utwardzeniu – najczęściej w sposób termiczny. Tę metodę wykorzystuje się w celu zwiększenia trwałości lakierowanych przedmiotów na korozję oraz wydłużenia ich żywotności.
Lakiernicy samochodowi stosują też niekiedy lakierowanie na mokro, które sprawdza się w przypadku nowych aut lub pojazdów zachowanych w bardzo dobrym stanie. Metoda ta polega na nakładaniu poszczególnych warstw lakieru jedna na drugą – jeszcze zanim wcześniejsze powłoki zdążą wyschnąć.
Istnieje wiele rodzajów lakierowania, lecz te wyżej opisane są obecnie najczęściej stosowane. Warto więc zapamiętać najważniejsze informacje na ich temat, aby wiedzieć, która z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego samochodu lub zestawu mebli.
Comments are disabled.