Wiertła należą do narzędzi skrawających służących do wykonywania otworów. Jednak nie każde wiertło jest odpowiednie do danego materiał. Sposoby mocowania wierteł do wiertarek również mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak odnaleźć się w tym gąszczu i dobrać odpowiednie narzędzia do pracy?
Chwyt walcowy, SDS, wtykowy co to?
Wiertła możemy podzielić ze względu na rodzaje chwytów i ich przeznaczenie. Najpopularniejsze wiertła wyposażone są w chwyty walcowe zwane też cylindrycznymi. Są bardzo popularne, sprawdzają się w każdym rodzaju wiertarki i wkrętarki. Ich wadą jest możliwość zatrzymania się wiertła podczas pracy, zwłaszcza gdy użyjemy znacznej siły podczas wiercenia. Obecnie stosowanym chwytem, popularnym w wiertłach wiodących producentów wiertarek i wkrętarek, są chwyty SDS Plus. Charakteryzują się ty, że na części chwytowej wiertła wyfrezowana jest powierzchnia umożliwiająca mocne, stabilne umieszczenie wiertła w głowicy wiertarki czy wkrętarki. Dzięki temu nawet podczas prac w konstrukcjach żelbetonowych mamy pewność, że wiertło nie utknie w ścianie i zawsze będzie się obracać wraz z głowicą wiertarki. Inne znane chwyty wierteł to walcowy z płaszczyznami, wtykowy ¼ cala czy sześciokątny. Wszystkie łatwe do rozróżnienia i często stosowane w wkrętarkach, narzędziach w których nie używamy dużo siły, aby wywiercić otwór.
Jakie wiertło do jakiego materiału?
W zależności w jakim materiale chcemy wiercić otwory w drewnie, metalu czy betonie należy dobrać odpowiednie wiertło. W przypadku wiercenia w blachach i konstrukcjach metalowych należy zaopatrzyć się w wiertła z ostrzem stalowych lub z ostrzem z węglików tak zwane widiowe.
Profesjonaliści dobierają również rodzaj stali z jakiej jest wykonane wiertło. Wiertła ze stali szybkotnącej HSS są najczęściej wykorzystywane jednak z ekonomicznego punktu widzenia trwalsze i znacznie dłużej użytkowane są wiertła kobaltowe. Pozwalają na prace przy dużo większych obrotach wiertarki i wytrzymują wyższe temperatury, które powstają poprzez tarcie. Stosowane są również wiertła pokryte azotkiem tytanu, ceramiczna powłoka przedłuża żywotność kilkukrotnie jednak ponowne naostrzenie powoduje utratę właściwości. Jeżeli naszym materiałem do wiercenia jest drewno należy zastosować innej konstrukcji wiertła, które zakończone są w szpicę umożliwiającą łatwe wbicie się w deskę. Jednym z najbardziej znanych wierteł do drewna jest wiertło piórkowe. Jego konstrukcja – spłaszczona powierzchnia pozwala na wiercenia dużych otworów. Odpowiedni wybór wierteł zapewnia łatwiejszą, z mniejszym użyciem siły i szybszą pracę, a co za tym idzie bardziej opłacalną. Lepiej zainwestować i wyposażyć swój warstwach w wiertła z odpowiedniej stali niż co chwilę tępić lub łamać wiertła podczas pracy. Wielu profesjonalistów twierdzi, że dobre wiertło nawet w kiepskiej jakości sprzęcie to już połowa sukcesu.
Comments are disabled.