Kleje topiące się pod wpływem wysokiej temperatury to niezwykle skuteczne i uniwersalne spoiwo. Ich aplikacja odbywa się za pomocą specjalnych pistoletów. Jak wybrać odpowiedni aplikator? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Bezprzewodowy czy z kablem?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje pistoletów do klejenia: bezprzewodowe oraz działające po podłączeniu do prądu. Pierwszy z typów funkcjonuje dzięki obecności akumulatora. Jest to dobry wybór dla osób, które często używają tego sprzętu. To też rozwiązanie idealne, gdy chcemy kleić przedmiot trudny do przeniesienia. Nie zawsze w pobliżu będzie gniazdko, a kabel może po prostu nie wystarczać. Jeśli klej do pistoletu jest nam potrzebny tylko sporadycznie, lepiej wybrać pistolet z kablem. Kiedy będziemy go potrzebowali po prostu podłączymy do prądu, bez konieczności wcześniejszego ładownia. Wybierając taki pistolet należy zwrócić uwagę na długość kabla – im jest on dłuższy, tym lepiej.
Klej do pistoletu – prosty czy zaawansowany?
Jeśli chcemy używać pistoletu do kleju tylko sporadycznie, nie ma sensu przepłacać. Lepiej wybrać tańszy model bez zbędnych udziwnień. Wtedy będziemy mogli więcej zainwestować w dobry klej do pistoletu. To właśnie od niego zależy czy dobrze skleimy daną rzecz, a nie od rodzaju aplikatora. Osoby, którym pistolet będzie potrzebny częściej, np. modelarze, majsterkowicze czy dekoratorzy mogą wybrać bardziej zaawansowany model z większą ilością funkcji. Wówczas należy zwrócić uwagę na kilka parametrów świadczących o wydajności sprzętu. Jednym z nich jest wydajność klejenia – oczywiście im wyższa, tym lepiej. Wartość ta wyrażana jest w gramach lub kilogramach na minutę.
Nie bez znaczenia jest również moc pistoletu. Im wyższa moc tym szybciej pistolet będzie w stanie rozpuścić klej. W lepszych modelach z większą mocą pistolet może być gotowy do pracy nawet w 3 minuty, podczas gdy w przypadku tańszych urządzeń ten czas może wydłużyć się do 8 minut. Bardzo przydatną funkcją jest elektroniczna kontrola. Umożliwia ona m.in. regulację temperatury wewnątrz aplikatora. Jeśli mamy taką możliwość warto wybierać pistolety z blokadą wycieku. Dzięki niej unikniemy niekontrolowanego uwalniania się kleju po odstawieniu aplikatora. Gorącym klejem łatwo się oparzyć, a na dodatek jest on bardzo silnym spoiwem, więc lepiej unikać zabrudzeń.
Co oprócz pistoletu?
Podstawowym wyposażeniem oprócz aplikatora jest oczywiście klej do pistoletu. Przed zakupem sztyftów należy sprawdzić czy pasują do posiadanego modelu pistoletu, ponieważ mogą mieć różne średnice. Najpopularniejsze są laski transparentne, choć istnieją również kolorowe kleje. Barwne sztyfty są lubiane przez osoby zajmujące się dekoracjami. Dzięki nim można nie tylko kleić, ale także wykonać prostą i szybką ozdobę. Do pistoletu możemy dokupić dysze o różnych kształtach i wymiarach otworu. Majsterkowiczom, którzy przy pomocy pistoletu kleją ceramiczne płytki lub meble przydadzą się dysze płaskie. Umożliwiają one wyciskanie grubych pasów kleju. Osoby klejące drobne elementy powinny poszukać dysz o niewielkich wylotach.
Comments are disabled.