Co to jest rezydencja podatkowa? W sieci trwa stała dyskusja, w której przedsiębiorcy ścierają się na temat poglądów co do tego, czy rezydencja podatkowa wpływa na pracę przedsiębiorstwa.
Co to jest rezydencja podatkowa?
Jak wiadomo, wielu polskich przedsiębiorców rozważa prowadzenie firmy za granicą. Jest to tym bardziej możliwe, ponieważ Polska jest częścią Schengen oraz Unii Europejskiej. Osoby takie postanawiają na stałe przenieść się do innego kraju lub też zrobić to tymczasowo. Następnie taką działalność ponownie chcą przenieść do kraju ojczystego. Warto dowiedzieć się więcej, czy taki ruch na pewno jest dobry i jacy przedsiębiorcy mogą z tego korzystać. Oczywiste jest to, że obowiązek opodatkowania dochodów osiąganych w Polsce przez rezydentów podatków wynika wprost z przepisów ustawy. Według ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlega dochód osoby, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Kto jest osobą, według ustawy, spełniającą przesłankę mieszkańca Polski? Jest to szereg osób, które na terenie RP posiadają centrum interesów osobistych lub też gospodarczych. Co ważne, takie osoby muszą przebywać na terytorium RP przez co najmniej 183 dni w danym roku podatkowym. Osoba, która spełnia wszystkie wymienione przesłanki staje się polskim rezydentem podatkowym, który ma obowiązek opłacenia dochodów. Jak wiadomo, polski system podatkowy jest bardzo złożony i w przypadku wielu deklaracji bardzo łatwo o pomyłkę. Aby uniknąć takich kosztownych błędów, warto skorzystać z pomocy dobrego księgowego.
Rezydencja podatkowa w Polsce – dodatkowe informacje
Bardzo istotnym faktem jest to, że konkretny organ podatkowy bada spełnienie warunków, dzięki czemu możliwe jest dojście do tego, czy dany podmiot (przedsiębiorca) powinien zostać opodatkowany. Warto nadmienić, że w przypadku braku spełnienia dwóch warunków, taka osoba fizyczna zostaje uznana za nieposiadającą miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce. Co wtedy? Oczywiste jest to, że osoby fizyczne nieposiadające na terytorium RP miejsca zamieszkania, czyli takie które nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej konkretnego i celowego centrum interesów gospodarczych, lub też nie przebywają na terenie Polski przez więcej niż pół roku i jeden dzień, nie są obłożone podatkiem i przedstawieniem swoich dochodów. Takie osoby fizyczne (przedsiębiorcy) nie są uznane według prawa za podmioty, które płacą podatek dochodowy. Niezależnie od tego, z jakim problemem prawnym mamy do czynienia, w przypadku podatków warto skorzystać nie tylko z pomocy księgowej, ponieważ przydatna okazać może się konsultacja z doradcą podatkowym. Warto sięgać po pomoc znanych i zaufanych specjalistów, którzy dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu będą w stanie wyjaśnić każdą ważną sprawę. Rezydencja podatkowa to temat szerokiej dyskusji publicznej.