W czasie remontu jesteśmy nie tylko narażeni na stres i zmęczenia, ale zagrożone może być także nasze zdrowie, a nawet życie. Malując czy wiercąc, często korzystamy z elektronarzędzi, a jeśli nie zachowamy zasad bezpieczeństwa, możemy doprowadzić do uszkodzenia narzędzi i zwarcia. Musimy więc znać zasady bezpieczeństwa, kierując się zdrowym rozsądkiem.
Zasady BHP w czasie remontu. Bezpieczna praca z elektronarzędziami
W czasie remontu często pracujemy na wysokości, a podczas takiej pracy łatwo o wypadek, który może zakończyć się tragicznie. Nieodłącznym elementem pracy powinny być wykorzystanie w czasie pracy stabilnej drabiny, a jeśli jest taka potrzeba, prawidłowo zapięte szelki bezpieczeństwa. Noszona w czasie pracy odzież powinna chronić przez zabrudzeniem i zranieniem. Często korzysta się z elektronarzędzi, które są podłączane do zasilania. Elektronarzędzia są niezbędne przy wznoszeniu ścian, budowie więźby dachowej, ocieplaniu domu, pracach instalacyjnych i wykończeniowych. Wykorzystuje się je także podczas urządzania wnętrz, w trakcie prac ogrodowych i przy dokonywaniu napraw i remontów. Większość elektronarzędzi dla amatorów sprzedawana jest w dwóch wersjach: sieciowej (urządzenie trzeba podłączać do gniazda z prądem) i akumulatorowej (sprzęt zaopatrzony jest w niezależne źródło zasilania, czyli akumulator). Elektronarzędzia akumulatorowe zazwyczaj mają mniejszą mocą, są wolniejsze i mogą pracować tylko do czasu, aż nie rozładuje się akumulator, ale mogą pracować w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od gniazd. W przypadku elektronarzędzi do cięcia duże znaczenie ma też bezpieczeństwo pracy. Używając takich narzędzi trzeba zwracać szczególną uwagę to, gdzie znajduje się kabel zasilający. Można bowiem przypadkowo go uszkodzić, co może prowadzić do zwarcia i groźnego dla zdrowia i życia porażenia prądem.
Jak dbać o bezpieczeństwo? Zasady używania elektronarzędzi
W czasie remontu bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie domowych pomieszczeń, czyli zabezpieczenie podłóg, które ochroni je przed porysowaniem podczas przesuwania narzędzi czy opakowań z materiałami budowlanymi. Jeśli szlifujemy czy malujemy, pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń, przy zachowaniu temperatur zalecanych podczas prac z chemią budowlaną. Podczas prac remontowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na posługiwanie się elektronarzędziami. Zanim podłączymy urządzenie do zasilania, przeczytajmy instrukcję obsługi. Jeśli urządzenie jest bardzo skomplikowanie, skorzystajmy z doświadczenie fachowców, którzy nas wyręczą. Lepiej schować dumę w kieszeni i zapłacić specjaliście niż poddawać się leczeniu i rehabilitacji po wypadku.
Praca remontowe prawie zawsze wymagają użycia elektronarzędzi. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, by efektem remontu było jedynie pięknie odnowione mieszkanie, a nie konieczność wizyty w szpitalu.
Comments are disabled.