Kleje na gorąco mają bardzo szerokie zastosowanie. Nic w tym dziwnego. Są wygodne i łatwe w użyciu. Wystarczy mieć odpowiedni niedrogi pistolet i już można skutecznie łączyć ze sobą różne materiały. Wtedy naprawimy każdy pęknięty wazon, obuwie i wiele innych przedmiotów w domu. W tym artykule opiszemy jednak mocniejsze kleje w przemyśle budowlanym. Ich niewielkie ilości skleją nawet powierzchnie metalowe.
Rodzaje klejów budowlanych
Zanim przejdziemy do kolejnej części, gdzie jest zamieszczony poradnik o tym, jak kleić, najpierw trzeba poznać, jakie są rodzaje klejów. Czym się ogólnie charakteryzują? Do czego szczególnie się nadają? Sprawdźmy kilka z nich.
Robiąc remont w mieszkaniu, zastanawiamy się, co użyć, aby zakupione panele drewniane nie odpadły do ściany. Przyda się tutaj odpowiedni klej spoinowy. Dostępny w plastikowych butelkach, schnie szybko i ma dużą siłę wiązania. Z kolei do posadzki z drewna czy parkietu przemysłowego pomocny będzie produkt na bazie żywic syntetycznych. Ma on jednak szkodliwe rozpuszczalniki, dlatego w celu jego rozprowadzenia niezbędna okaże się maska ochronna.
Bardzo mocne są kleje w przemyśle budowlanym o konsystencji żelu i właściwościach uszczelniających. Możemy je użyć do łączenia elementów rur kanalizacyjnych, rynien albo parapetów z PVC. Do zastosowania na zewnątrz (styropianowe kasetony, płyty izolacyjne) przydadzą się też kleje polimerowe rozpuszczalnikowe.
Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze np. o uniwersalnych spoiwach montażowych, klejach stolarskich oraz poliuretanowych. Te pierwsze, którym nie zagraża wilgoć, stosuje się do materiałów budowlanych czy wykończeniowych (wystarczy pojemność 350 ml). Drugie spotyka się często w dużych, plastikowych wiaderkach. Bez problemu połączymy nimi każdy element z drewna litowego itp. Ostatnie są najbardziej odporne na wodę i zmiany zmiany temperatury. Świetnie nadają się do klejenie gipsu oraz wyrobów metalowych!
Jak dobrze rozprowadzać klej?
Kiedy już wiemy, jaki są kleje w przemyśle budowlanym, warto znaleźć informacje o ich rozprowadzaniu. Do tego służą np. pistolety elektryczne. Aplikujemy więc laskę kleju do takiego urządzenia, podłączamy go do sieci i cierpliwie obserwujemy, aż osiągnie właściwą temperaturę pracy (nawet do 200 stopni Celsjusza). Wtedy dopiero naciskamy przycisk, by roztopiony klej nanieść na konkretny materiał.
Uwaga! Każde podłoże ma być oczywiście wcześniej oczyszczone z pyłu, kurzu oraz innych zabrudzeń. Dobrze, jeśli będzie także odtłuszczone. Wszystko gotowe. Czy można więc rozpocząć naszą pracę? Tą właściwą jeszcze nie. Warto bowiem wykonać klejenie próbne. Robi się to po to, aby mieć całkowitą pewność, że klej idealnie pasuje do materiału.
Przyklejamy więc mały kawałek, a później czekamy. Musi minąć od dwóch do trzech dni. Po tym czasie sprawdzimy, w jakim stanie jest połączenie. Jeżeli materiał dobrze przylega do podłoża i nie uległ zniszczeniu czy przebarwieniu, to wszystko jest ok.