Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze przedsiębiorczości i ekonomii. Bardzo wiele firm odnotowuje znaczny spadek dochodów i odczuwa wyraźnie kryzys. W takim momencie dobrym rozwiązaniem mogą być kredyty dla firm. W końcu może się okazać, że jest to najlepszy, a nawet jedyny sposób na to, by utrzymać się na rynku mimo spadków zarobków.
Kredyty dla firm dla przedsiębiorców w dobie koronawirusa
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jednakże rodzaje tych pożyczek są różne i zależą w dużej mierze od wielkości firmy. Takie właśnie rozwiązanie podpowiada specustawa, której zadaniem jest zminimalizowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa.
Pożyczki dla firm mają na celu utrzymanie płynności finansowej i zapewniają możliwości inwestycyjne, które są niezbędne w dobie pandemii. Ma to zahamować upadek gospodarki, sprawiając, że więcej osób będzie mogło poradzić sobie z problemami finansowymi związanymi na przykład z kryzysem, zwiększającym się bezrobociem lub po prostu utratą klientów z powodu wprowadzenia obostrzeń. Dzięki tej ustawie banki mogą obniżyć podstawę opodatkowania, co sprawia, że spłacenie długu będzie po prostu łatwiejsze i szybsze.
Kredyty dla firm – pomoc dla mikrofirm i małych przedsiębiorców
Z tego rodzaju pożyczek i kredytów będą mogli skorzystać przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy. Dzięki wsparciu finansowemu tego rodzaju będzie można pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności. Kredyty dla małych firm są przyznawane przedsiębiorcom, które działały przez 1 marca 2020 roku.
Pożyczka ta jest udzielana ze środków Funduszu Pracy i wynosi 5 tysięcy złotych. Niewiele? Cóż, dla małych firm z pewnością będzie pomocna i pozwoli na uregulowanie na przykład zaległości ZUS czy różnych faktur u przedsiębiorców. Pożyczka może zostać udzielona na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy, a jej oprocentowanie będzie stałe – 0,05% stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP. Spłata pożyczki następuje dopiero po 6 miesiącach, a przy tym można ją umorzyć, chociaż trzeba do tego spełnić wiele ważnych warunków.
Kredyty dla firm – średni i mali przedsiębiorcy
Dla sektora większych przedsiębiorców specustawa przewiduje także nowe możliwości. Przede wszystkim jest to przedłużenie lub modyfikacja warunków wcześniejszego finansowania. Oczywiście sposób modyfikacji musi być każdorazowo omawiany między bankiem a kredytobiorcą. Ważne jest to, że zmiana umowy nie może prowadzić do pogorszenia sytuacji kredytobiorcy, musi być to rozwiązanie pomocne, które sprawdzi się w czasie trudniejszych momentów finansowych.
Ta możliwość jest jednak dostępna wyłącznie dla osób, które już wcześniej miały zobowiązania finansowe w danym banku. Jest to po prostu możliwość przedłużenia kredytów obrotowych na starych lub lepszych warunkach kredytowania. Dzięki temu jest to wygodny sposób na zachowanie bezpiecznego finansowania. Tego rodzaju kredyty mają na celu utrzymanie gospodarki w ryzach, zmniejszenie stopnia zwolnień i zapobieganie wygaszenia działalności.