Pokój dziecka pełni wiele funkcji. Jest salą zabaw, biurem małego ucznia, salonem księżniczki albo torem wyścigowym, tu maluch śpi, słucha wieczornych czytanek i bawi się z kolegami. Warto więc poświęcić sporo uwagi tej przestrzeni. Jednym z jej ważniejszych elementów jest oświetlenie. Jak dobrać lampy wewnętrzne do pokoju naszej pociechy?
Dostosowane do potrzeb
Aby dobrze dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego, zwróćmy najpierw uwagę na dostęp światła dziennego. Lapy powinny dostarczać światło do każdego zakamarka pokoju podczas długich zimowych wieczorów, zupełnie niezależnie, ale lampy wewnętrzne powinny też dobrze współpracować ze światłem dziennym – uzupełniać je w razie potrzeby.
Absolutnie niezbędna będzie lampa sufitowa. Modne są te opuszczane nisko – i dobrze, możliwość regulacji, to lepsze dopasowanie, ale pamiętajmy, że niżej położona lampa będzie dawać mniej światła, a ta spod samego sufitu – rozproszy je po całym pokoju.
Przyda się też lampka osobna do kącika zabaw albo – jeśli twoja pociecha jest już na taki za duża – nad jego centrum dowodzenia wszechświatem, czyli na biurko.
Do zabawy świetnie sprawdzi się kinkiet, ale nie taki sypialniany, ale najlepiej w formie regulowanego reflektorka. Stojąca lampa może być źródłem wypadków i nie sprawdzi się w pokoju dziecka. Na biurko warto kupić stojącą lampkę biurkową, ale taką, która nie będzie razić ustawiona na stole – sprawdźmy to przed zakupem.
Dla maluszka, przedszkolaka, który sam śpi w swoim pokoju, ale potrzebuje nocnej lampki, idealnym rozwiązaniem są lampy na ścianę zapalające się na dźwięk – klaśnięcia czy płaczu. Nie świecą się (zjadając prąd) całe noce, ale na pewno rozbłysną gdy tylko dzielny przedszkolak klaśnie w dłonie lub zawoła mamę.
W dobrym stylu
Oczywiście, lampy muszą pasować do pokoju malucha, ale nie dajmy się zwariować. Może i te z postaciami z bajek będą „najpiękniejsze na cały świat” dla naszej pociechy, ale nie zapominajmy, że ich podstawowym zadaniem jest doświetlenie pomieszczenia. Często te najfikuśniejsze, kolorowe i w milion wzorków albo nie dają możliwości zamontowania odpowiednio mocnej żarówki albo milionem części i nadruków zabierają światło. Aby nie popełnić tego błędu, warto kupić lampy, które kolorem czy deseniem nawiązują do motywu czy koloru przewodniego w pokoju, ale na pierwszym miejscu postawić jednak moc żarówki i jakość rozproszonego światła. Tak dobrana lampa wtopi się w przestrzeń, a przecież w pokoju dzieci i tak zwykle bodźców jest w nadmiarze przez mnogość kolorowych zabawek i gadżetów. Nie będzie też płaczu, gdy jedna ukochana bajka zastąpi następną…
Dobierając oświetlenie do pokoju dziecka kierujmy się przede wszystkim dostosowaniem do funkcji, które będzie pełnił pokój i jego poszczególne strefy. Koniecznie sprawdźmy jeszcze w sklepie, jakie światło płynie z danej lampy i jakiej mocy żarówki można w niej użyć, a na pewno dobrze spełni swoje zadanie.
Comments are disabled.