Wykonanie instalacji elektrycznej w nowym lub remontowanym mieszkaniu, domu czy innym budynku, najbezpieczniej i najpewniej zlecić jest profesjonalnej firmie. Jej pracownicy powinni posiadać nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również stosowne uprawnienia, dzięki którym możliwe będzie zdobycie odpowiednich zaświadczeń i pieczątek, niezbędnych do odbioru naszego obiektu. Jednak każdemu, kto remontuje lub buduje, przyda się garść wiedzy na temat podziału oraz oznakowania kabli i przewodów instalacyjnych ze względu na ich zastosowanie.
Zobacz: https://laseratl.com.pl/kable-i-przewody/
Czym są przewody instalacyjne?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle są przewody instalacyjne. Pod tym pojęciem kryją się, najczęściej niewidoczne gołym okiem, izolowane kable i przewody, z których wykonuje się trwałe instalacje elektryczne w ścianach budynków. To nimi ma, przez wiele długich lat, płynąć prąd do wszystkich urządzeń w całym budynku, dlatego tak ważne jest, by instalacje te wykonane były przez doświadczonych fachowców. Gwarantuje to bezpieczeństwo i minimalizuje problemy w użytkowaniu.
Przewody instalacyjne, ze względu na pełnioną rolę, podzielono na przewody fazowe, przewody neutralne, przewody ochronne oraz przewody ochronno- neutralne. Każdy z rodzajów jest oznaczony odpowiednią literą oraz kolorem i sprawuje inne funkcje w sieci elektroenergetycznej.
Przewód fazowy
Przewód fazowy oznaczony jest dużą literą L. Jest on tak zwanym przewodem roboczym, który łączy się z cewką transformatora, a jego funkcją jest praca pod napięciem fazowym i przesyłanie energii elektrycznej w naszej sieci elektroenergetycznej. Może on występować w sieci jedno lub trójfazowej. Jeśli mamy do czynienia z siecią jednofazową, jest on oznaczony kolorem brązowym, czarnym lub czerwonym. Natomiast w sieci o trzech fazach, zgodnie z Polską Normą, przewody fazowe liniowe powinny być oznaczone kolejno L1 koloru brązowego, L2 koloru czarnego oraz L3 koloru szarego.
Przewód neutralny
Przewody neutralne inaczej nazywane są zerem roboczym, oznaczone są dużą literą N, a kolor ich izolacji jest niebieski, często w jasnym odcieniu. Jest to przewód uziemiony i połączony z neutralnym punktem sieci elektromagnetycznej, więc jeśli jest prawidłowo zamontowany, jego napięcie elektryczne względem ziemi wynosi 0 woltów.
Przewód ochronny
Przewody ochronne są oznaczone dużymi literami PE, a ich izolacja jest koloru żółto- zielonego. Ma on za zdanie chronić przed porażeniem elektrycznym, nie służy zaś bezpośredniemu przesyłowi energii elektrycznej. Jest to przewód uziemiony.
Przewód ochronno- neutralny
Przewody ochronno- neutralne oznaczone są dużymi literami PEN i są koloru żółto- zielonego z niebieskimi paskami lub niebieskimi końcówkami. Stosowany jest w układzie sieci TN-C, które wymagają wielorazowego uziemienia linii zasilającej. Łączy on w sobie właściwości przewodu ochronnego i neutralnego, spotykany jest raczej w sieciach starszego typu.
Możemy spotkać jeszcze kable i przewody instalacyjne nazywane przewodami zerowymi, okazuje się jednak, że jest to nazwa zdezaktualizowana. Stare przewody zerowe już dawno zostały zastąpione przez przewody neutralne, ochronne lub neutralno- ochronne.