Budowanie lub remont domu, to czas ważnych decyzji, od których później będzie zależała wygoda jego użytkowania. Jedną z nich jest ustalenie, gdzie i jakie gniazda elektryczne chcemy posiadać. Kiedy zastosować pojedynczy, a kiedy podwójny „kontakt”?
Tu sprawdzi się podwójne gniazdko
W większości mieszkań czy domów łatwo da się wyodrębnić strefy, w których będzie się używało więcej urządzeń zasilanych prądem. Są to najczęściej:
– kuchnia
– łazienka
– garaż/warsztat
Gniazda elektryczne podwójne to rozwiązanie, które pozwoli pogodzić różne potrzeby w trakcie korzystania z tych pomieszczeń. Przykład? W kuchni podwójne gniazdo elektryczne pozwoli nam zasilać jednocześnie lodówkę i ekspres do kawy, mikser i rozładowany tablet z przepisami kulinarnymi. W łazience z kolei gniazda elektryczne podwójne zasilą suszarkę do włosów i elektryczną suszarkę do ręczników, pozwolą ładować szczoteczkę do zębów bez konieczności odłączania prostownicy do włosów itd.
Zobacz: https://laseratl.com.pl/gniazda-elektryczne-podwojne/
W przydomowym garażu lub warsztacie, gdzie zamierzamy majsterkować z użyciem narzędzi elektrycznych typu wiertarki, skrawarki, tokarki, podwójne gniazda także będą idealne. Dzięki nim skupimy się na pracy bez potrzeby ciągłego wyjmowania i wkładania wtyczek do gniazda.
Oczywiście, w wymienionych wyżej typach pomieszczeń najlepiej jest zastosować gniazda z uziemieniem kołkowym, ze względu na sporą moc używanych urządzeń elektrycznych. Z kolei do łazienki warto wybrać gniazda bryzgoszczelne, osłonięte klapkami, chroniącymi je przed działaniem wody i pary.
Jeśli zaś chcemy ochronić dzieci przed porażeniem, obowiązkowo zadbajmy o „kontakty” z osłoną torów prądowych, albo specjalne wtyczki, zaślepiające gniazda elektryczne podwójne. Świetnie ochronią one małe paluszki w przypadku prób samodzielnego badania elementów otoczenia.
Pojedyncze gniazdo – gdzie je montować?
Inne strefy w domu z reguły nie są miejscem koncentracji aż tak wielu odbiorników prądu, ale nie zawsze! To dlatego właśnie warto przed montażem instalacji elektrycznej przemyśleć, przewidzieć i zaplanować rozmieszczenie gniazd.
Jeśli otoczenie sofy w salonie zamierzamy oświetlić stojącą lampą, wystarczy nam do tego celu pojedyncze gniazdo. Co w sytuacji, gdy na tej sofie będziemy chcieli spędzać codziennie wieczory z laptopem, którego bateria nie działa już tak długo, jak na początku i sprzęt ten potrzebuje stałego podłączenia do sieci? Podwójne gniazdo będzie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie rozgałęziaczy. W zasadzie każdy, kto odkurzał pomieszczenie, wie, jak irytujące są przedłużacze z rozgałęźnikami, które trzeba podnosić, aby móc dokładnie zebrać kurz z podłogi.
Prócz wyboru pojedynczych lub podwójnych gniazd elektrycznych i miejsca ich montażu warto rozważyć także wysokość, na jakiej będą umieszczone. Uzależnijmy ją od rozmiarów mebli i odbiorników elektrycznych. Inaczej możemy mieć w domu sytuację, w której wtyczka zasilająca lodówkę jest włożona do gniazda, ukrytego za tym urządzeniem w połowie jego wysokości. W przypadku nagłej awarii będziemy się musieli wówczas sporo natrudzić, aby odsunąć lodówkę i odłączyć ją od sieci.