Narzędzie nie tylko dla profesjonalistów
Wiele zawodów wymaga umiejętności posługiwania się rozmaitymi narzędziami. Jednocześnie jednak, również osoby, które po prostu lubią majsterkować lub też mają hobby, które jest w jakiś sposób związane z używaniem różnego rodzaju narzędzi, często sięgają po produkty wykorzystywane przez profesjonalistów. Jednymi z narzędzi, po które chętnie sięgają majsterkowicze, są ręczne pistolety pneumatyczne do kleju. Takie pistolety doskonale sprawdzają się podczas drobnych napraw, wykonywania ozdób DIY oraz tworzenia rozmaitych przedmiotów. Należy jednak mieć na uwadze, że używanie pistoletu w nieodpowiedni sposób, może być niebezpieczne.
Jak bezpiecznie używać pistoletu do kleju?
Bezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem, podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń. Używanie ręcznego pistoletu pneumatycznego do kleju, nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Zanim przystąpisz do pracy, koniecznie upewnij się, czy urządzenie nie wygląda na popsute lub uszkodzone w sposób mechaniczny. Kiedy upewnisz się, że pistolet jest sprawny, sprawdź, czy na kablu również nie ma żadnych oznak zniszczenia. Jeżeli nie znajdziesz żadnych uszkodzeń, upewnij się, że na pistolecie nie ma resztek zaschniętego kleju. W przypadku, w którym urządzenie jest zabrudzone, należy je wyczyścić (pistolet powinien być wówczas odłączony od prądu). I gotowe, możesz przejść do następnego etapu, czyli włożenia sztyftu i rozpoczęcia pracy.
Kupując wkłady do pistoletu na klej, możesz wybierać spośród różnych produktów, takich jak klej wielofunkcyjny, kolorowy lub dedykowany do konkretnego materiału, takiego jak np. drewno. W tym miejscu warto zaznaczyć, że żeby pistolet działał prawidłowo, to należy ustawić temperaturę odpowiednią dla wybranego kleju. I tak kleje kolorowe wymagają temperatury niższej, niż kleje naturalne. Dokładne informacje na temat temperatury, znajdziesz na opakowaniach.
Dla zachowania bezpieczeństwa, dobrze jest pracować w rękawicach ochronnych, które zminimalizują ryzyko poparzenia. Zanim przystąpisz do pracy, musisz odczekać około pięciu minut od włączenia urządzenia – po tym czasie klej powinien być gotowy do użycia. Przed użyciem kleju w miejscu docelowym, dobrze jest sprawdzić na jakimś materiale roboczym, czy klej jest odpowiednio rozgrzany i gotowy do użycia. Jeżeli po naciśnięciu spustu, z pistoletu wypływa gęsta ciecz, urządzenie jest gotowe.
Podczas korzystania z ręcznego pistoletu pneumatycznego do kleju, należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest to, że dysza urządzenia powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od klejonych materiałów. W przeciwnym wypadku może dojść do wypalenia lub stopienia materiału. Podczas korzystania z pistoletu, dobrze jest również zadbać o zabezpieczenie przestrzeni roboczej za pomocą np. podkładki. Na koniec, warto pamiętać o tym, że rozgrzanego urządzenia nie należy odkładać na dowolne miejsca. Dobrze jest mieć pod ręką podstawkę, wykonaną z odpornego na wysoką temperaturę materiału.