Drewno, jako materiał budowlany cienione jest przede wszystkim za swój naturalnych charakter i ciepły klimat, jaki tworzy w domu. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest właściwe zabezpieczenia drewna przy użyciu przeznaczonych specjalnie do tego celu impregnatów.
Jak wybrać właściwy preparat dekoracyjny?
Wszystkie drewniane elementy znajdujące się w domu, czyli meble, podłogi, boazerię, drzwi lub schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi – lakierem, olejem, lakierobejcą bądź emalią. Środki te barwią deski na wybrany kolor, jednocześnie tworząc powłokę ochronną zabezpieczającą drewno przez uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.
Właściwości poszczególnych preparatów różnią się w zależności od tego, na jaką powierzchnię są stosowane. Dlatego też wybór środka powinien być dobrze przeznaczony. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę jego właściwości i przeznaczenie. Lepiej zrezygnować z preparatów uniwersalnych na rzecz tych o sprecyzowanym działaniu. Im produkt będzie lepiej wyspecjalizowany, tym większa szansa na to, że skutecznie zabezpieczy daną powierzchnię drewnianą. Inny preparat sprawdzi się bowiem na meblach, a inny na parkiecie czy boazerii.
Właściwości preparatów dekoracyjnych do drewna
W przypadku twardych gatunków drewna najlepiej najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny olej. Wnika on bowiem głęboko w jego strukturę tworząc warstwę skutecznie chroniącą przed wilgocią. Nieco trudniejszy do nakładania i odnawiania jest lakier. Z drugiej strony można go jednak stosować na wszystkie gatunki drewna. Lakierobejca natomiast przeznaczona jest do elementów drewnianych, które nie są narażone na intensywne ścieranie np. ściany, balustrady czy boazerie. Nie tworzy ona na tyle twardej warstwy, która skutecznie chroniłaby meble czy schody.
Dodatkowe zabezpieczenia
W sytuacji, gdy drewniane elementy znajdujące się wewnątrz domu są narażone na działanie znacznej wilgoci, należy je dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Dotyczy to w szczególności mebli i podłóg drewnianych w łazience oraz innych elementów usytuowanych w miejscach o dużej wilgotności powietrza lub które nie są ogrzewane w okresie zimowym.
Preparaty gruntujące zazwyczaj dostępne są pod nazwą bazy gruntującej bądź impregnatu gruntującego. Różnić się niekiedy mogą od siebie składem. Większość tworzona jest na bazie wody lub benzyny. Oba typy są tak samo skuteczne i idealnie nadają się do stosowania wewnątrz budynków. Jednak zaleca się, aby te, w których skład wchodzi benzyna, z uwagi na opary, stosować jedynie w pomieszczeniach, które w łatwy sposób można później przewietrzyć.
Różnice w składzie wpływają natomiast na ich właściwości. W przypadku zabezpieczania drewna zawilgoconego używa się najczęściej technicznych impregnatów wodnych działających na zasadzie wymiany stężeń. Z kolei środki rozpuszczalnikowe sprawdzają się doskonale w impregnacji drewna starszego i wysuszonego, które puchnie i pęka od preparatów wodorozcieńczalnych.
Comments are disabled.