Wybór odpowiedniego oleju do samochodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć właściciel auta. Jest to bowiem najważniejszy płyn eksploatacyjny całego samochodu. Od jego jakości zależeć może nie tylko żywotność silnika, ale także spalanie paliwa czy awaryjność auta. Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranego oleju, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego rodzajów.
Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje olejów?
Trzeba podkreślić, że różnica w rodzajach olejów silnikowych polega na procesie ich produkcji. Olej mineralny to ten, który powstał w procesie rafinacji ropy naftowej. Syntetyk jest efektem łączenia poszczególnych związków chemicznych. Z kolei półsyntetyki to oleje będące mieszankami dwóch powyższych. Oleje mineralne posiadają o wiele większą lepkość, niż dwa pozostałe gatunki, co zdecydowanie przeważa na ich niekorzyść. Proces produkcji olejów syntetycznych pozwala na wyeliminowanie z ich składu wszelkich niepożądanych elementów, co znaczy, że są one o wiele lepszym wyborem. Trzeba jednak liczyć się z ich wyższą ceną.
Olej syntetyczny – wady i zalety
Wybierając olej syntetyczny, warto sięgnąć po ten z wyższej półki, na przykład oleje Mobil https://mobiloleje.pl/. Dzięki temu nawet podczas największych mrozów nie trzeba się obawiać, że auto nie odpali. Syntetyk nie gęstnieje z czasem tak jak oleje mineralne, a jego właściwości nie ulegają zmianie pod wpływem temperatury. Jest on równomiernie rozprowadzany po wszystkich potrzebnych elementach silnika, usprawniając ich pracę. Niezależnie od tego, czy samochód jest nowy czy używany, olej syntetyczny zawsze będzie dobrym wyborem. Na dobrą miarę, jedyną wadą syntetyków jest ich wysoka cena, toteż ich stosowanie w starych i kiepskich samochodach zwyczajnie może być nieopłacalne.
Oleje mineralne
Są najczęściej spotykane, chociaż nieco tracą na popularności na rzecz lepszej jakości olejów syntetycznych – takich jak oleje Mobil. Trzeba wziąć pod uwagę, że wydają się one rozsądnym wyborem, jeśli chodzi o samochody stare i zużyte. W autach o wysokim przebiegu stosowanie drogich syntetyków jest zwyczajnie bezcelowe – z racji tego, że często trzeba będzie uzupełniać ubytki oleju. Trzeba tylko pamiętać, żeby przy wyborze oleju do samochodu, kierować się zaleceniami producenta. Oleje mineralne, jeśli są regularnie uzupełniane, mogą służyć silnikowi z powodzeniem przez wiele kolejnych lat. Jako ich główną zaletę trzeba wymienić niską cenę, która nie zrujnuje właściciela pojazdu, nawet jeśli co kilkaset kilometrów wystąpi konieczność uzupełnienia poziomu oleju w samochodzie.
Podsumowując, jeśli chodzi o jakość, oleje syntetyczne posiadają znaczną przewagę nad mineralnymi. Rozsądnym kompromisem będzie więc olej półsyntetyczny – jego zakup to wybór wysokiej jakości oleju w umiarkowanej cenie. Półsyntetyki są coraz częściej wybierane nawet przez te osoby, które dużo poruszają się autem i pokonują spore ilości kilometrów.