Branża florystyczna wielu z nas kojarzy się nadal z zachowawczymi bukietami na urodziny i wiązankami pogrzebowymi. To duży błąd i uproszczenie! Współczesny florysta więcej ma w sobie z kreatywnego artysty niż nudnego powielacza jednego wzoru.
Bukiet to podstawa
W pracy florysty bukiety nadal stanowią jedną z podstaw. Odpowiednio przygotowane wiązanki są doskonałym dopełnieniem wystroju wnętrz, elementem okolicznościowych dekoracji (np. ślubnych), ale również uniwersalnym pomysłem na prezent – urodzinowy, imieninowy, ślubny. Bukiety wręcza się też w ramach podziękowań, przeprosin i bez okazji – by sprawić komuś bliskiemu radość.
Współcześnie nie są to już jednakowe wiązanki zawinięte w celofan i ozdobione błyszczącą wstążeczką z plastiku. Dzisiejsze bukiety urzekają mnogością wykorzystywanych gatunków roślin i oryginalnością form oraz dodatków. Mogą być z efektem glamour – ozdobione cyrkoniami i perełkami lub skromne – z prostych gerber związanych rafią.
Stroiki i dekoracje
Floryści często zajmują się także tworzeniem stroików i dekoracji – zarówno z wykorzystaniem żywych kwiatów, jak i materiałów dekoracyjnych oraz naturalnych. Są to nie tylko stroiki świąteczne – jak kiedyś, ale również konstrukcje uniwersalne, dopełniające wystrój wnętrza. Wykorzystuje się do nich ozdobne naczynia – donice, kosze, wazony, ale również kubki czy miski. Częstym elementem takich dekoracji są materiały naturalne – np. kawałki kory, szyszki, fragmenty mchu, fantazyjne kamienie i kawałki drewna, a także ozdoby wykonane z drewna, filcu, metalu, tektury i innych materiałów.
Modną formą stroika są także wieńce – wieszane na drzwiach, w oknach i na ścianach stanowią ciekawy element dekoracyjny, często zmieniany w zależności od pór roku czy zbliżających się świąt. Ten niewielki akcent nadaje wnętrzu sezonowego charakteru odmieniając jego wygląd.
Elementy stroików mocowane są na przeróżne sposoby. W przypadku użycia gąbki florystycznej lub podłoża kwiatowego w użytku są różnego rodzaju szpikulce, w wiankach – sznurek. Część elementów jest również klejona stąd różne kleje w branży florystycznej są niezbędne.
Kleje w branży florystycznej
Floryści nierzadko sięgają po klej, aby połączyć ze sobą elementy dekoracji, stroika, czy bukietu. Czasem stosują też klej, jako element dekoracyjny całej instalacji. Po co sięgają najczęściej?
Nieodzownym elementem wyposażenia pracowni florystycznej czy kwiaciarni jest pistolet do kleju na gorąco oraz odpowiedni do niego klej w różnych wariantach. Zwykle floryści decydują się na pistolety lepszej jakości, które wytrzymają częstą i długotrwałą eksploatację nie powodując jednocześnie zagrożenia. Najczęściej sięgają po bezbarwny klej na gorąco, ale w użyciu są również kleje kolorowe oraz dekoracyjne – na przykład z brokatem. W spoiwie tego typu cenią sobie szybkość klejenia, trwałość oraz uniwersalność. Klej na gorąco doskonale bowiem sprawdza się w łączeniu nierównych elementów drewnianych, kamiennych, z tektury czy pochodzenia roślinnego.