Klej na gorąco zagarnął sobie sympatię majsterkowiczów i fanów DIY. Przydaje się zarówno w pracach rzemieślniczych, jak i drobnych projektach remontowych. Jest niezwykle skuteczny i wielofunkcyjny, a przy tym bezpieczny. Jest narzędziem, jeżeli nie niezbędnym, to na pewno bardzo przydatnym w każdym hobby, które wymaga łączenia drobnych elementów: sklei plastik, metal, drewno, a nawet szkło. Jak używać go w prawidłowy i bezpieczny sposób?
Klej na gorąco – co to właściwie jest?
Podstawową cechą kleju na gorąco jest bezpieczeństwo. Jego opary nie są szkodliwe dla ludzi, więc bez problemu można używać go w zamkniętych pomieszczeniach i bez maski. Jest całkowicie bezpieczny dla środowiska, przez co często nazywany jest zielonym klejem. Wciąż jest to jednak substancja chemiczna, więc pod żadnym pozorem nie można go spożywać.
Gorący klej to stały materiał, który poprzez podgrzanie do temperatury 160°C zmienia formę na płynną. Najbardziej popularne produkty mają w składzie głównie polimery:
• EVA – octan etyleno-winylowy,
• PA – poliamid,
• SP – poliolefina.
Wkłady rozgrzewane są poprzez odpowiedni pistolet do kleju na gorąco. Na rynku pojawiają się coraz częściej pistolety o mocy 100W, ale do drobnych prac i domowych napraw zdecydowanie wystarczy 20W. Zarówno pałeczki kleju, jak i same pistolety różnią się od siebie rozmiarami, dlatego przed zakupem należy upewnić się, czy elementy do siebie pasują. W rękodzielnictwie używa się zazwyczaj wkładów 7 mm, natomiast większe, 11 mm, sprawdzają się u majsterkowiczów.
Co można zrobić z kleju na gorąco?
Praktycznie wszystko. Oczywiste zastosowanie to drobne naprawy domowe, ale doskonale sprawdza się też w zajęciach kreatywnych. Z jego pomocą można wyczarować oryginalne dekoracje wnętrz takie jak piękny pikowany zagłówek czy postarzana witrynka z kawałka płyty i nóg od starego stołu. Z samego kleju można tworzyć elementy biżuteryjne lub ozdobne fragmenty do np. ramek na zdjęcia. W tym celu potrzebne są tylko silikonowe foremki i pistolet do kleju.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przy wszystkich czynnościach związanych z pracą z klejem na gorąco najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Używanie pistoletu nie jest trudne, ale należy pamiętać o wysokiej temperaturze, do jakiej rozgrzewane są wkłady – to ona jest tutaj głównym czynnikiem ryzyka. Zobacz też https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/aplikator-do-kleju Używanie kleju na gorąco będzie całkowicie bezpieczne, jeżeli zastosuje się 3 zasady:
• w czasie nagrzewania trzeba szczególnie uważać podczas przenoszenia czy odkładania na bok urządzenia – w razie upadku może on zniszczyć powierzchnie takie jak dywan czy panele podłogowe,
• jeżeli podczas pracy chwilowo nie korzystamy z urządzenia, upewnijmy się, że znajduje się ono w odpowiednio dużej, bezpiecznej odległości,
• aby uniknąć oparzeń podczas klejenia absolutnie nie można dotykać kleju.
Są to dość oczywiste i proste do zapamiętania reguły, dzięki którym korzystanie z gorącego kleju będzie bezpieczne i pozwoli uniknąć bolesnych oparzeń czy zniszczenia powierzchni.