Faktoring w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność zarówno wśród większych, jak i działających jedynie na poziomie lokalnym firm. W literaturze faktoring nie został przedstawiony jako jednolite źródło finansowania – wręcz przeciwnie, bowiem podaje się kilka jego rodzajów. Jakie wyróżniamy rodzaje faktoringu?
Faktoring pełny, niepełny, mieszany
Podstawowe rodzaje faktoringu https://faktoria.pl/porada/rodzaje-faktoringu to faktoring pełny, niepełny oraz mieszany. W przypadku faktoringu pełnego mowa o przeniesieniu ryzyka niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową. Oznacza to, że klient dostanie pieniądze zawsze, bez względu na to, czy jego kontrahent finalnie dokona zapłaty za fakturę. Faktoring niepełny działa w odwrotny sposób, bowiem nie dochodzi do przeniesienia ryzyka, zatem klient firmy faktoringowej będzie musiał we własnym zakresie dochodzić zapłaty od swojego kontrahenta. Faktoring mieszany łączy w sobie elementy faktoringu pełnego i niepełnego, bowiem w tym przypadku następuje przeniesienie ryzyka, lecz tylko do określonej w umowie kwoty.
Faktoring jawny i tajny
Faktoring można również podzielić na jawny oraz tajny. Jawność polega na tym, że kontrahent, którego faktury będą finansowane przez firmę faktoringową, zostaje poinformowany o fakcie zawarcia umowy. W tym przypadku dłużnik musi wyrazić zgodę na cesję praw do wierzytelności – dotyczy to faktoringu pełnego, w którym następuje przejęcie ryzyka. Faktoring tajny jest przeciwieństwem faktoringu jawnego, bowiem w tym przypadku kontrahent nie jest informowany o tym, że jego partner biznesowy korzysta z usługi finansowania faktur. Tajność ma zastosowanie jedynie w przypadku faktoringu niepełnego, gdzie nie dochodzi do przejęcia ryzyka przez firmę faktoringową. Faktoring tajny nie jest popularną formą finansowania w Polsce, bowiem o wiele częściej firmy informują swoich klientów o fakcie oddania do finansowania ich faktur.
Faktoring krajowy i zagraniczny
Faktoring możemy podzielić również ze względu na jego zasięg. Początkowo firmy faktoringowe finansowały wyłącznie faktury, które były wystawiane kontrahentom krajowym, stąd też nazwa – faktoring krajowy. Od pewnego czasu większość firm oferuje również możliwość finansowania faktur, które wystawiana się na rzecz zagranicznych kontrahentów. Zmiany te wymusza dynamicznie rozwijający się rynek i fakt, iż coraz więcej przedsiębiorców krajowych decyduje się działać na międzynarodową skalę.
Faktoring odwrócony
Faktoring odwrócony polega na finansowaniu faktur zakupowych. Ich wystawca otrzymuje gotówkę w znacznie krótszym czasie, zaś klient ma go nieco więcej, aby uregulować swoje zobowiązanie. Ten rodzaj faktoringu staje się w Polsce coraz popularniejszy, oferuje go też coraz więcej firm faktoringowych. Wcześniejsza zapłata pozwala uzyskać atrakcyjne rabaty, a wystawcy faktury daje możliwość dowolnego dysponowania gotówką bez konieczności oczekiwania, aż minie termin zapadalności faktury.