W obecnych czasach własny biznes można prowadzić na różnych zasadach, zarówno samodzielnie, jak i w formie franczyzy. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać z głównymi zaletami i wadami franczyzy w porównaniu z własnym biznesem.
Zalety franczyzy
Prowadzenie własnej działalności w formie franczyzy to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Osoby, które decydują się na otwarcie firmy w formie franczyzy mają zdecydowanie łatwiejszy start niż przedsiębiorcy indywidualni. Autorską firmę buduje się od samego początku, dlatego należy zadbać samodzielnie o wszystkie aspekty jej prowadzenia, takie jak na przykład zdobywanie klientów oraz działania promocyjne. W przypadku franczyzy sprawa jest ułatwiona, ponieważ franczyzodawca jest już rozpoznawalny na rynku i ma opracowane sposoby zarządzania firmą. Kolejną zaletą prowadzenia działalności w formie franczyzy jest otrzymanie gotowego i sprawdzonego pomysłu na biznes, który już efektywnie funkcjonuje. Natomiast w przypadku prowadzenia firmy w sposób indywidualny nie ma się konkretnego pomysłu na biznes i do wszystkiego trzeba dojść samemu, nawet popełniając wiele błędów. Wśród głównych zalet franczyzy można również wskazać zmniejszony poziom ryzyka prowadzenia swojej działalności, jeśli porównuje się ją z biznesem prowadzonym w sposób samodzielny. Decydując się na franczyzę ma się rozpoznawalną markę, która już jest znana przez klientów. Biznes franczyzowy jest już sprawdzony na rynku, dzięki czemu ryzyko niepowodzenia znacznie się zmniejsza. Na uwagę zasługuje również pomoc franczyzodawcy, która obejmuje udostępnienie know-how, szkolenia, a także doradztwo biznesowe oraz doświadczenie w prowadzeniu działalności w danej branży. Dlatego franczyza w domu będzie odpowiednim rozwiązaniem dla wielu osób. Prowadząc firmę samemu nie ma się pomocy w żadnym zakresie, chyba że zatrudni się specjalistów.
Wady franczyzy
Franczyza to rozwiązanie, które może mieć również pewne wady. Wśród nich można wskazać przede wszystkim konieczność ponoszenia opłat franczyzowych, które w niektórych przypadkach mogą być dość wysokie. Na samym początku prowadzenia działalności należy zapłacić opłatę za pakiet franczyzowy. Prowadząc przedsiębiorstwo dzieli się również procentem od zysku z franczyzodawcą. We własnej firmie nie ma opłat tego rodzaju. Kolejną wadą franczyzy może być efekt domina w przypadku wystąpienia kryzysu marki, który może wywołać kryzys także u franczyzobiorcy. Błędy innych przedsiębiorców mogą wpłynąć na funkcjonowanie innych podmiotów w sieci franczyzowej, dlatego tak istotne jest dbanie o kwestie marketingowe oraz unikanie wpadek. Najgorszą wadą w systemie franczyzowym jest upadek franczyzodawcy, który może wiązać się z koniecznością zamknięcia własnego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie franczyzy. Funkcjonując w formie franczyzy jest się w dużej mierze zależnym od franczyzodawcy. Dlatego niewiele jest okazji do realizacji innowacyjnych oraz kreatywnych działań na własny rachunek. Warto wziąć pod uwagę te aspekty podczas planowania otwarcia działalności w formie franczyzy.