Tektura to powszechnie wykorzystywany materiał, który jest tani, stosunkowo wytrzymały, lekki i łatwo dostępny. Z tektury szczególnie często wytwarza się różnego rodzaju opakowania, które jednak muszą zostać zespojone przy użyciu odpowiedniego kleju. Jak klej do tektury wybrać?
Gdzie wykorzystuje się kleje do tektury?
Kleje do tektury są stosowane przede wszystkim do tworzenia kartonowych opakowań, co sprawia, że są wykorzystywane na terenie większości zakładów przemysłowych, które samodzielnie zajmują się zabezpieczaniem gotowych wyrobów. Kleje do tektury wykorzystuje się więc przede wszystkim do zabezpieczania opakowań, aby mogły one skutecznie pełnić swoją funkcję. Oczywiście kaszerowanie tektury lub pokrywanie jej warstwą laminatu także wymaga użycia stosowanych rodzajów kleju, które powinny odznaczać się odpowiednio wysoką wytrzymałością na wilgoć i na wysokie temperatury. Kleje do tektury wykorzystywane są ponadto przez architektów, którzy używają tego materiału do tworzenia precyzyjnych modeli poszczególnych budynków. Do tego celu doskonale nadają się kleje do klejenia na ciepło, które można aplikować przy pomocy odpowiedniego pistoletu do kleju.
Kleje do sklejania opakowań kartonowych
Tektura falista to lekki i wytrzymały materiał, który doskonale nadaje się do produkcji opakowań. Skuteczność wiązania tego rodzaju tektury przy pomocy kleju zależy między innymi od interakcji kleju z rodzajem powierzchni tektury, z jej chłonnością oraz z farbą drukarską. Powszechnie wykorzystuje się kleje na bazie dyspersji, kleje akrylowe, a także kleje termotopliwe, które stanowią swego rodzaju nowość w branży. Kleje do sklejania opakowań kartonowych powinny być przede wszystkim wytrzymałe, łatwe w aplikacji, a także tanie, co pozwoli zoptymalizować koszty produkcji opakowań. Kleje termotopliwe przeznaczone są do sklejania tektury na gorąco i odznaczają się wysoką wydajnością. Do klejenia na zimno powszechnie wykorzystuje się natomiast kleje na bazie dyspersji wodnych. Tego rodzaju kleje mogą być w zależności od potrzeb nakładane przez wałek, koło, natrysk lub przez odpowiednią dyszę. Wybierając klej, warto wziąć pod uwagę trudność aplikacji kleju oraz parametry łączonych powierzchni.
Kleje do kaszerowania tektury
Kaszerowanie to proces łączenia materiału konstrukcyjnego z okleiną, co najczęściej podyktowane jest względami estetycznymi. Ten proces polega między innymi na oklejaniu tektury litej lub tektury falistej cienką warstwą papieru, który może zostać pokryty stosownym nadrukiem. Do kaszerowania tektury wykorzystuje się specjalne kleje o silnym wiązaniu co jest konieczne, kiedy łączy się ze sobą materiały o dużej powierzchni. Syntetyczne kleje do kaszerowania zapewniają dobrą adhezję powierzchni szorstkich i chłonnych, dzięki czemu doskonale nadają się jako spoiwo do tektury. Kleje tego rodzaju powstają często z polialkoholu winylu oraz z polioctanu winylu, dzięki czemu są również odporne na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur.
Więcej informacji: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-do-kartonu/47-kleje