Z całą pewnością można stwierdzić, że takie rozwiązanie jak faktoring jest bardzo korzystne dla wielu przedsiębiorstw. W skuteczny sposób poprawia ono płynność finansową w firmie, dlatego warto skorzystać z takiego rozwiązania. W obecnych czasach można wyróżnić bardzo zróżnicowane rodzaje faktoringu. Warto dowiedzieć się, który z nich będzie najbardziej odpowiedni podczas prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.
Czym jest faktoring?
Faktoring jest bardzo popularną usługą, z której bardzo chętnie korzysta wiele przedsiębiorstw. Działanie to w dużej mierze polega na finansowaniu bieżącej działalności danej firmy, co bez wątpienia ma wpływ na jej płynność. Faktor wykupuje wierzytelności, które wynikają z wystawienia faktur przez faktoranta. Tradycyjny faktoring przeznaczony jest przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw, które mają odpowiednie możliwości finansowania. Natomiast z mikrofaktoringu (zobacz: https://faktoria.pl/porada/mikrofaktoring) bez większych problemów mogą korzystać firmy małe oraz średnie. Na pewno będzie to dla nich bardzo korzystne rozwiązanie.
Faktoring pełny
Wśród różnych rodzajów faktoringu można między innymi wymienić faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu. Tego rodzaju faktoring w dużej mierze polega na tym, że faktor przyjmuje na siebie ryzyko niewypłacalności wszystkich kontrahentów, których obejmuje zawarta umowa. Faktoring pełny to bardzo korzystne rozwiązanie, które dodatkowo chroni przed ryzykiem. Warto je wykorzystać, jeśli tylko posiada się taką potrzebę oraz możliwość.
Faktoring niepełny
Kolejnym rodzajem faktoringu z całą pewnością jest faktoring niepełny, czyli faktoring z regresem. Ten rodzaj faktoringu w dużej mierze polega na tym, że faktor wykupuje wszystkie należności od konkretnych podmiotów, jednak nie podejmuje ryzyka ich niewypłacalności. W tym przypadku sam klient ponosi odpowiedzialność za brak wypłacalność przedsiębiorstw, z którymi współpracuje. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę podczas zawierania tego rodzaju umowy.
Faktoring jawny
Wśród różnych rodzajów faktoringu można również wymienić faktoring jawny, czyli otwarty. Może to być zarówno forma faktoringu pełnego, jak i niepełnego. W przypadku zawarcia tego rodzaju faktoringu dłużnik zostaje o niej powiadomiony. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ na jej podstawie mogą być dokonane późniejsze rozliczenia pomiędzy konkretnymi podmiotami. W tym przypadku warto również pamiętać o tym, że dłużnik powinien zgodzić się na cesję praw do wszystkich wierzytelności.
Faktoring tajny
Kolejnym rodzajem faktoringu z całą pewnością jest tak zwany faktoring tajny, który jest przeciwieństwem faktoringu jawnego. W przypadku zawarcia tego rodzaju umowy dłużnik nie jest w ogóle o tym powiadomiony. Dlatego wpłaca on kwoty za faktury tak jak dotychczas, czyli na konto firmy, z którą współpracuje. Natomiast przedsiębiorstwo zobowiązane jest do wpłaty całej kwoty na konto faktora, czyli firmy faktoringowej.