Każda maszyna to skomplikowane urządzenie stanowiące system naczyń połączonych. Obieg oleju w maszynie jest porównywany przez inżynierów do systemu krwionośnego człowieka – jego jakość i odpowiednia ilość w maszynie warunkuje sprawne funkcjonowanie. Wielu użytkowników pojazdów oraz skomplikowanych maszyn przemysłowych i budowlanych zadaje sobie pytanie jak sprawdzić jakość oleju i urządzenia? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Analizy olejowe – zaufaj specjalistom
Najpopularniejszym i najbardziej dokładnym sposobem na poznanie jakości oleju, a przez to urządzenia, jest zlecenie analiz olejowych. Powierza się je wykwalifikowanym ku temu laboratoriom, które analizują olej pod kątem różnych parametrów składu oraz stopnia wyeksploatowania. Najlepiej tego typu analizom poddać smary z pracujących maszyn przemysłowych takie jak oleje transformatorowe, hydrauliczne czy też obiegowe, bowiem to one najczęściej i najszybciej ulegają wyeksploatowaniu. Nieprawidłowy olej ma ogromny wpływ na jakość pracy urządzenia, może prowadzić do jego zatarcia a przez to degradacji. Analizie można podać także oleje silnikowe samochodu, by upewnić się o ich jakości.
Nieliczne laboratoria oferują szerokie spektrum analiz olejowych, dzięki którym zbadać można wpływ oleju na różnego rodzaju maszyny i podzespoły maszyn. Do analiz tego typu należą analiza oleju z analizą klasy czystości, analiza oleju turbinowego, analiza oleju do mostów napędowych czy też analiza smarów kompresorowych. Należy pamiętać, iż analizy tego typu nie są tanie, jednakże czasem lepiej zapłacić za badanie i szybko wymienić olej, aniżeli ponosić nakład na nową maszynę po zatarciu się turbiny czy kompresora starej.
Testy jakości oleju – domowe sposoby
Podstawowym sposobem dokonywania skomplikowanych czynności jakimi są analizy olejowe jest zlecenie badań laboratoryjnych. Istnieją jednak domowe sposoby na analizy olejowe, które przy stosunkowo łatwym dostępnie do baku i niedługiej eksploatacji badanego sprzętu mogą posłużyć do określenia stanu oleju. Sposobem badawczym jest metoda określana testem wiskozy warunków statycznych. Jest to nic innego jak sprawdzian lepkości oleju silnikowego i określenie w ten sposób jego przydatności.
Gdy odczekamy ponad godzinę od zakończenia pracy maszyny i upewnimy się, że olej nabrał letniej temperatury, można pobrać jego próbkę. Najlepiej uczynić do za pomocą wskaźnika do sprawdzania poziomu oleju w zbiorniku. Pojedynczą kroplę, należy zlać do niewielkiego pojemniczka a następnie przygotować kartkę papieru gazetowego. Ważne, by był to papier klasyczny, a nie papier z połyskiem ani foliowany, gdyż na tego typu makulaturze analiza olejowa nie udaje się. Na papierze umieszczamy kroplę oleju, im wolniej rozprzestrzenia się tłusta plama tym olej ma lepsze parametry. Dla sprawdzenia warto pobrać kroplę świeżego, nieużywanego oleju i umieścić obok. Różnica w rozprzestrzenianiu się olejów wskaże różnicę w jakości produktu. Warto pamiętać, że domowe sposoby nie zastąpią analiz specjalistów, warto więc pomimo własnych testów zdecydować się na kontakt z laboratorium.