Roztocza, jak i inne alergeny mogą skutecznie utrudniać życie osobom na nie wrażliwym. Mimo tego, że są niewidoczne gołym okiem, powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Nieustające kichanie, męczący katar, problemy ze snem to tylko przykłady tego, jak mogą działać alergeny. Czy są sposoby, żeby sobie z nimi radzić i zwiększyć komfort życia?
Co to są roztocza?
Roztocza to małe pajęczaki o wielkości około 0,4 mm, dlatego widoczne będą dopiero pod mikroskopem. Może się wydawać, że nasze mieszkanie jest dokładnie sprzątane, a one i tak w nim występują. Najwięcej roztoczy i alergenów występuje w pościeli, dywanach, pluszowych zabawkach czy ubraniach. Roztocze kurzu domowego żywi się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, jak również zarodnikami grzybów.
W jakich warunkach rozwijają się roztocza?
Najlepsza temperatura do rozwoju roztoczy to temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza, czyli taka, która najczęściej występuje w naszych mieszkaniach. Roztocza lubią też wilgotne środowisko w granicach powyżej 60-80%. Wynika z tego, że jednym ze sposobów zmniejszenia ich ilości jest częste wietrzenie pomieszczeń i obniżanie temperatury. Można łatwo zaobserwować, że natężenie dolegliwości związanych z alergiami jest największe zimą, kiedy mniej otwieramy okna.
Jak objawia się alergia na roztocza kurzu domowego?
Objawy uczulenia na roztocza występują przez cały rok. Mogą nasilać się przy sprzątaniu czy ścieleniu łóżka. Do najczęstszych objawów należą: nieżyt nosa, kaszel, swędzenie skóry, kichanie, łzawienie oczu czy zaburzenia snu. Może również wystąpić alergia kontaktowa, która będzie się objawiała zmianami skórnymi takimi jak zaczerwienie, grudki czy pęcherzyki. Czy są zatem sposoby na zminimalizowanie dolegliwości?
Jak dbać o pościel i ubrania?
Żeby pozbyć się alergenów i roztoczy nie wystarczy tylko wietrzenie mieszkania. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności, jednak to nie wszystko. Trzeba zadbać o czystość naszych rzeczy. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do prania, które są skuteczne w zwalczaniu pajęczaków. Zwykłe proszki czy płyny mogą być nieefektywne. Antyalergiczne środki do prania zawierają specjalne składniki, które dezynfekują ubrania i minimalizują występowanie roztoczy czy innych alergenów.
Czy przechowywanie ubrań i pościeli ma znaczenie?
Oczywiście! Często myślimy, że wyprane ubrania włożone do szafy to wszystko co możemy zrobić. Jednym z błędów jest wkładanie ubrań czy pościeli, które nie wyschły do końca, a wiemy, że wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu roztoczy. Kolejna rzecz to układanie rzeczy bardzo ciasno przez co nie mają możliwości „oddychania”. Warto też pamiętać o częstym czyszczeniu wnętrz szafy. Pościel, która długo leżała w szufladach warto wyprać w specjalistycznych środkach do prania w celu odświeżenia. Tak samo warto zrobić z ubraniami, które były schowane na zimę czy na lato.
Alergie są bardzo uciążliwe i często walka z nimi to walka z wiatrakami. Mimo tego warto stosować wymienione wcześniej zasady, aby choć trochę ulżyć alergikom.