Dziurkacz to urządzenie, które służy do robienia otworów w papierze. Dzięki tym otworom papiery można będzie umieścić w segregatorach. Dziurkacze działają na zasadzie dźwigni. Dawniej stanowiły podstawowy element w wyposażeniu biura, dziś natomiast straciły trochę na popularności.
Jak działają nowoczesne dziurkacze?
Nowoczesne dziurkacze mogą przedziurawić jednorazowo nawet sześćdziesiąt pięć stron. Większość z nich posiada ograniczniki formatu, dzięki którym można dziurkować równo wszystkie kartki. Dziurkacze bardziej profesjonalne mają także sygnalizatory, które pozwalają przedziurkować strony tak jak poprzednie. Mają także pojemnik, komorę, która zbiera resztki papieru pozostałe po dziurkowaniu.
Rodzaje dziurkaczy
Obecnie istnieją różne rodzaje dziurkaczy. Mamy dziurkacze dwuwierszowe, jednootworowe, które spotkać można u konduktorów w pociągach do kasowania biletu. Popularnością cieszą się tzw. przebijaki, oraz dziurkacze, które używane są w przemyśle do przebijania dziur w artykułach blaszanych.
Dziurkacze ozdobne- do czego służą?
Dziurkacze ozdobne są poręczne i niewielkich rozmiarów. Mają bardzo praktyczne zastosowanie, ponieważ dzięki nim można wycinać różne kształty z papieru. Pozwala to na zrealizowanie każdego projektu artystycznego. Dziurkacze ozdobne są łatwe w stosowaniu, mają ergonomiczną budowę oraz różne możliwości aranżacyjne. Można nimi wycinać motywy, którymi oklejane są różne przedmioty. Dekoruje się nimi rogi i brzegi kartek, albo tworzy serwetki z papieru. Różnorodność dziurkaczy na rynku pozwala na wycinanie pojedynczych wzorów i zdobień na większych fragmentach papieru.
Historia powstania dziurkacza
Dziurkacze wynalazł, ponad 131 lat temu, Matthias Theel, a opatentowany został przez jego syna Fryderyka Sonna.
Pierwsze modele dziurkaczy były bardzo ciężkie, ponieważ były wykonane z żeliwa. Popularne były dziurkacze konduktorskie, które używane były przede wszystkim w pociągach, a także w komunikacji miejskiej. Miał on podłużny kształt, który przypominał obcęgi. Obsługiwało się go jedna ręką, wycinając przy tym jeden otwór. Dopiero w latach sześćdziesiątych zostały zastąpione znanymi do dziś kasownikami.
Jak używać dziurkaczy?
Posługiwanie się dziurkaczem jest bardzo proste. Ma on ruchome stemple z zaostrzonymi końcami, które wykonują całą pracę. Białą kartkę, albo ryzę papieru wsadza się pomiędzy ostrza a podstawę dziurkacza. Następnie za pomocą uchwytu przyciska się go do dołu i gotowe.
Jak odblokować dziurkacze?
Formą zabezpieczenia w dziurkaczach jest blokada dźwigni. Zabezpiecza ona dziurkacz przed przypadkową, niekontrolowaną pracą. aby go odblokować trzeba przytrzymać go prosto i nacisnąć mocno.
Ostrzenie dziurkacza
Dziurkacz trzeba ostrzyć od czasu do czasu, bez konieczności rozbierania go na części. Wystarczy do dziurkowania użyć przedmiotu dostępnego każdej osobie, która pracuje w kuchni, czyli folii aluminiowej, zamiast kartki papieru.