Myśląc o klejach przemysłowych, wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić ich zastosowania w innym miejscu, niż wielkich halach produkcyjnych. Okazuje się jednak, że wiele z nich świetnie sprawdza się również w warunkach domowych, pomagając w spajaniu elementów, naprawach i rekonstrukcjach. Jak dokładnie wygląda ich potencjał w rękach każdego z nas? Warto się temu przyjrzeć.
Co wyróżnia kleje przemysłowe?
Wszyscy spotykamy się z klejami już od najmłodszych lat, jednak nikt nie wyobraża sobie przemysłu opartego na klejach w sztyftach. Jednak jaki klej jest tam używany i czym się różni od innych?
Odpowiedź nie jest prosta, gdyż w zależności od przeznaczenia i branży przemysłu, używanych jest wiele rodzajów klejów. Jeśli chodzi o małe elementy, które trzeba ze sobą spoić, bardzo często używa się klejów cyjanoakrylowych. Dla większych konstrukcji, które muszą być bardzo wytrzymałe, używa się zwykle opcji metakrylowych.
Wszystkie kleje przemysłowe (https://www.buehnen.pl/kleje) działają na różnych zasadach – niektóre z nich dla swojej funkcjonalności muszą zostać najpierw podgrzane do wysokich temperatur. Takie termotopliwe rozwiązania sprawdzają się świetnie w różnych branżach, a w tym motoryzacyjnej, jak i poligrafii.
Co różni te kleje od zwykłych opcji? Przede wszystkim są dużo niebezpieczniejsze, przez co muszą być używane tylko przez kogoś, kto dokładnie zapoznał się z ich obsługą. Niektóre nawet nie mogą być wykorzystywane w domowych warunkach, gdyż ich opary mogą być szkodliwe. Zachowując ostrożność, można jednak osiągnąć nimi o wiele więcej, niż klejami tradycyjnymi. Do czego warto je zastosować?
Jak zastosować kleje przemysłowe w domu?
Możliwości tak naprawdę nie ma końca, jednak warto przybliżyć pewne sprecyzowane zastosowania. Do czego warto będzie użyć klejów przemysłowych?
Drewno – tutaj na szczególną uwagę zasługują termotopliwe kleje przemysłowe, które świetnie sprawdzą się przy naprawie połamanych mebli, a nawet podklejaniu odchodzącego parkietu. Mając już trochę wprawy, z łatwością można stworzyć też nowe elementy, takie jak prosty stolik, czy kwietnik do ogrodu.
Papier – to zastosowanie, które zwykle przeznaczamy do zwykłych klejów, które jednak często nas zawodzą. Warto zastosować tutaj odpowiedni klej przemysłowy, aby zmniejszyć możliwość utraty przyczepności – jest to świetna opcja dla ozdób świątecznych, czy kostiumów karnawałowych.
Plastik – tutaj każdy rodzic powinien się chwilę zatrzymać i pomyśleć, jak wiele zabawek można byłoby uratować, gdyby tylko odpowiedni klej byłby w zasięgu. Dobry termotopliwy klej potrafi skleić wszystkie połamane plastikowe zabawki, a do tego pomóc w naprawach sprzętu RTV.
Metale – zastosowanie, którego na próżno szukać w tradycyjnych klejach. Odpowiednio gorący klej w połączeniu z podgrzanym metalem może spoić elementy bardzo łatwo i trwale.
Warto pamiętać, że zależnie od tego, co chcemy kleić, trzeba uzbroić się odpowiednie rodzaje klejów. Warto zasięgnąć porady specjalistów w sklepach i dokładnie czytać przeznaczenia produktów, które znajdują się na ich opakowaniach.