Studia Master of Business Administration to już uznana na całym świecie formuła studiów biznesowych. To zwykle dwuletnie studia podyplomowe. Program ten słynie ze swojej intensywności i stopnia zaawansowania, intensywnych warsztatów. Jego absolwenci są uznawani na rynku pracy, osiągają sukcesy jako biznesmeni, właściciele przedsiębiorstw. Jak rozpocząć taką ścieżkę kariery? Co warto wiedzieć o MBA?
Rodzaje studiów Master of Business Administration
Istnieje kilka rodzajów studiów MBA. Podstawowy (choć niełatwy) – dla młodszej kadry menedżerskiej, Executive MBA dla starszej kadry menedżerskiej, studia tematyczne MBA oraz Global Executive MBA – dla zarządzających międzynarodowymi przedsiębiorstwami. Ważne, aby program miał akredytację – potwierdzenie jakości przez niezależną organizację, W Europie taką organizacją jest Associattion of MBAs (AMBA) oraz EQUIS – European Quality Improvement System.
Wszystkie te programy różnią się stopniem zaawansowania, programem, ale też ten sam poziom studiów na różnych uczelniach będzie miał inny program, zróżnicowaną intensywność i jakość. Przy wyborze warto kierować się akredytacją, kadrą wykładową i prestiżem samej uczelni. Warto o tym pamiętać, gdyż w Polsce studia temożna ukończyć na ponad czterdziestu uczelniach.
MBA to duży wysiłek
Nie są to to łatwe studia robione mimochodem. To dwuletni, naprawdę intensywny program, który wymaga dużego zaangażowania, samodzielności, mnóstwa czasu, a także pieniędzy. W zależności od uczelni – jej prestiżu, kadry wykładowej, rodzaju praktyk – studia kosztują od ok. 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł.
Na zajęciach omawia się wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. Meneżer musi rozpoznać wszystkie obszary prowadzenia przedsiębiorstw, by móc je rozumieć, , korzystać z dostępnych mu narzędzi, danych i pracowników tak, by móc zdiagnozować problemu, usprawniać i sprawnie zarządzać na bieżąco, określając cele. Najprościej można wskazać trzy obszary tematyczne studiów Master of Business Administration: planowanie rozwoju celów przedsiębiorstwa do osiągnięcia, wypracowania, kierowanie poszczególnymi obszarami firmy – personelem, sprzedażą, produkcją, zaopatrzeniem, współpracą z innymi firmami, a także metody efektywnej pracy własnej – organizowanie czasu, miejsca pracy, relacji z podwładnymi itd.
Jakość tego programu wypływa jednak przed wszystkim z ich warsztatowego charakteru. Nie spędzisz tu długich godzin na długich wykładach, te studia idą o krok dalej. Wszystkie zajęcia mają warsztatową formułę – projektów indywidualnych i grupowych, ćwiczeń, analiz i casy study. Dlatego absolwenci kierunku nie tylko rozumieją, ale i „wiedzą jak”.
MBA jako inwestycja
Nie na darmo MBA uznawane są za studia elitarne i nie dla każdego, jednak ich niesłabnąca popularność świadczy o tym, że niosą też wielką wartość. Korzyści jest wiele – wysoka sprawność menedżerska, sieć nowych kontaktów i znajomości, wymiana doświadczeń, wyższa wartość pracownika dla organizacji i z pewnością wyższe zarobki, które wzrosną i dzięki uznaniu pracodawcy i dzięki realnym zyskom dla niego wypracowanym.