Czasami rzeczy się psują i trzeba je skleić. Czasami kilka kropli kleju wystarczy, by coś było tak sprawne, jak wcześniej. Klejenie może też być etapem procesu produkcyjnego. W końcu jest to sposób łączenia ze sobą różnych materiałów i elementów. Jednym z najpopularniejszych klejów jest klej w laskach. Jak go używać? Co można z nim robić?
Prosta aplikacja
Klej w laskach to klej, który można używać dzięki małemu i poręcznemu pistoletowi. Taki aplikator można kupić już za kilkanaście złotych. Można też kupić jego droższe wersje, które są wykonane z większą dbałością o szczegóły. Warto jednak zaznaczyć, że do sporadycznego użytku tanie aplikatory sprawdzają się doskonale. Kleje w laskach to po prostu mieszanki składające się z polimerów. Są one uformowane w wałek, czyli tzw. laskę. Wkłada się ją w otwory pistoletu tak, by trzymała się stabilnie. Wewnątrz pistoletu znajduje się niewielka grzałka, która rozgrzewa klej do ok. 160 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze polimery się topią i przyjmują konsystencję przypominającą półpłynny żel. Taki klej nakłada się we właściwe miejsce. Później wystarczy chwilę przytrzymać łączone elementy. Klej zaczyna wiązać po trzydziestu sekundach, ale do uzyskania pełnej twardości potrzebuje trochę więcej czasu.
Możliwości dekoracyjne
Klej w laskach jest dostępny w wielu wariantach. Po pierwsze laski mają różną średnicę. Musi ona być dopasowana do aplikatora. Jeśli będzie zbyt duża, to nie zmieści się w otwory. Zbyt mała będzie za luźna i może nie roztopić się prawidłowo lub wylać się z aplikatora w sposób niekontrolowany, co może zakończyć się poparzeniem. Na rynku dostępne są też laski z kleju w wielu kolorach, a nawet z brokatem czy metalicznym połyskiem. Dzięki temu z kleju można przygotować różnego typu dekoracje. Tym bardziej że taki klej jest wyjątkowo trwały i odporny nawet na czynniki atmosferyczne.
Trzeba uważać
Klej na gorąco nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Czasami nawet nazywa się go zielonym klejem, bo nie wpływa negatywnie na środowisko. Jedynym ryzykiem jest możliwość poparzenia się przy nieostrożnym użytkowaniu kleju. Jak już wspomniano, laska kleju rozgrzewana jest do 160 stopni. To bardzo dużo. Rozgrzać może się też końcówka pistoletu, która bezpośrednio dotyka kleju oraz cała obudowa aplikatora. Teoretycznie nie powinna ona przewodzić ciepła, ale zdarza się, że w tańszych urządzeniach nie działa to tak dobrze, jak powinno. Trzeba, więc bardzo uważać, by nie dotknąć aplikatora tam, gdzie mógłby być gorący. Nie powinno się też dotykać samego roztopionego kleju. Dla bezpieczeństwa powinno się odczekać chociaż chwilę. Klej stygnie dość szybko do temperatury, która nie stanowi zagrożenia dla ludzkiej skóry. Trzeba też uważać, by nie zniszczyć powierzchni stołu lub blatu, odkładając na nią gorący aplikator. Warto wyposażyć się w podkładki odporne na działanie ciepła, które usprawnią korzystanie za aplikatora.
Potrzebujesz więcej informacji na temat kleju w laskach? Sprawdź! https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-w-laskach