Kleje używane są praktycznie wszędzie, niezależnie od tego czy chodzi tu o przemysł ciężki i motoryzacyjny, czy też etykietowanie produktów albo pakowanie ich przed wysyłką. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją różne rodzaje klejów, a każdy z nich stosowany jest w innych warunkach. Jednym z najpopularniejszych w przemyśle jest klej termotopliwy – co go charakteryzuje? Do czego dokładnie jest stosowany?
Klej termotopliwy – co to takiego?
Klejem termotopliwym nazywamy odmianę kleju, którą kupuje się w formie nie ciekłej, ale stałej. Taki klej trzeba podgrzać do odpowiedniej temperatury, zwykle wynoszącej 150-160 stopni Celsjusza, aby zmienić jego stan skupienia i móc go używać. Taki klej po ponownym zastygnięciu i przyjęciu stałej formy jest niezwykle trwały, dlatego też tak często stosuje się go we wszelkiego rodzaju przemyśle. Należy jednak pamiętać, że do kleju termotopliwego, potocznie nazywanego też klejem na gorąco, zwykle potrzeba specjalnych pistoletów lub innych akcesoriów do aplikacji.
Klej na gorąco i jego zalety
Kleje termotopliwe, oczywiście poza swoimi silnymi właściwościami klejącymi, mają wiele zalet. Są one nie tylko odporne na wszelkie warunki pogodowe, jak i wiele innych czynników zewnętrznych, ale również nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego. Poza tym ich aplikacja jest bardzo łatwa, a z użyciem kleju na gorąco można ze sobą łączyć nawet najbardziej nierówne powierzchnie. Oczywiście klej zawsze można ponownie rozpuścić, dzięki czemu jest on jednocześnie bardzo trwały, jak i łatwy w ewentualnym demontażu.
Do czego wykorzystuje się klej termotopliwy?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej kleje termotopliwe mają całą gamę najróżniejszych zastosowań. Przede wszystkim używa się ich w przemyśle do łączenia wszelkiego rodzaju części i elementów, które mogą być wykonane praktycznie z każdego materiału. Mowa tu również o łączeniu przedmiotów znajdujących się w terenie, ponieważ klej na gorąco jest odporny na wszelkie warunki pogodowe. Warto jednak wspomnieć, że zamknięcia samoprzylepne również są wykonywane z użyciem kleju termotopliwego. Dzięki specjalnemu papierowi silikonowemu, charakterystycznemu dla wszelkiego rodzaju opakowań samoprzylepnych, naklejek oraz podobnych produktów, możliwe jest zabezpieczenie kleju przed ponownym zastygnięciem.
Ponadto klej na gorąco często jest niezbędny do wykonania wielu dekoracji i innych wyrobów plastycznych. Nie wszystko można złączyć z użyciem standardowych klejów, zwłaszcza jeśli używa się nietypowych materiałów jak szyszki lub szkło. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że sam klej termotopliwy również może służyć jako materiał plastyczny. Uzdolnione osoby potrafią z niego wykonać wszelkiego rodzaju figurki, ozdoby i inne wyroby, które są nie tylko piękne, ale również bardzo wytrzymałe. W takim wypadku jednak zwykle wykorzystuje się kleje z dodatkiem barwników lub brokatu.